دلیل افت تجارت ایران و ترکیه چیست؟

پایگاه خبری رخ:

اداره آمار ترکیه، صادرات این کشور به ایران را با ۴۱ درصد افت اعلام کرد که رئیس شورای بازرگانی مشترک ایران و ترکیه مهمترین دلیل این افت را  رکود حاکم بر فضای اقتصادی منطقه و مسائل سیاسی داخل ترکیه دانست.

به گزارش اقتصاد ایرانی و ایسنا، رضا کامی گفت: با توجه به اوضاع و احوال منطقه و رکود اقتصادی که در منطقه وجود دارد این امکان و احتمال وجود داشت که حجم مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: در ماه های اخیر به همین دلایل مقداری کاهش حجم مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه به وجود آمده است و کاهش روابط اقتصادی در این بازه زمانی میان ایران و ترکیه محسوس است.

وی اضافه کرد: طبیعتا بخشی از کاهش یا افزایش روابط دو کشور به فصل های مختلف سال برمی گردد، چون روابط اقتصادی ایران و ترکیه در فصل های مختلف سال بالا و پایین می شود و برای همین به نظر نمی آید روند نزولی در آینده ادامه پیدا کند.

رئیس شورای بازرگانی مشترک ایران و ترکیه با اشاره به دلایل این مسئله گفت: عمده دلیل این منطقه فضای موجود و رکود در منطقه است. از سوی دیگر هم مسائل سیاسی حاکم بر منطقه و مسائل سیاسی در خود ترکیه هم در این زمینه بی تاثیر نبوده است، چرا که بخشی از تجار و تولیدکنندگان ترکیه فعالیت های شان به دلیل مسائل داخلی ترکیه کند شده است. مشخص است که اوضاع سیاسی هر کشوری بر اقتصادش اثر گذار است و ترکیه هم از این قائده مستثنی نیست.

کامی درباره آینده روابط تجاری ایران و ترکیه گفت: آینده روابط ایران و ترکیه هم به مسائل منطقه ای بستگی دارد و خیلی نمی توان در این زمینه پیش بینی خاصی کرد ولی نهایتا با توجه به تلاشی که مسئولین دو کشور انجام می دهند به ویژه در مورد افزایش تعرفه های ترجیحی به نظر می رسد حجم روابط دو کشور در آینده روند نزولی پیدا نکند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *