افشای اطلاعات محرمانه از سوی رئیس جمهور آمریکا

پایگاه تحلیلی خبری رخ:

چند  ماه از به روی کار آمدن  رئیس جمهور آمریکا نمی گذرد اما در این مدت کم  کاخ سفید شاهد بحران های زیادی بوده است ؛از شایعات ارتباط روسیه در انتخابات ریاست جمهوری، رابطه مخفی ترامپ و روسیه  تا اخراج مدیر اف بی آی .

انگار  شایعات تمامی ندارد و کاخ سفید روی آرامش را نخواهد دید ،این بار شابعه ای پیرامون افشای اطلاعات محرمانه از سوی رئیس جمهور آمریکا،منتشر شده است.

به گزارش همشهری آنلاین: ديروز روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشي خبر داد كه در جلسه هفته گذشته ترامپ با وزير خارجه روسيه و سفير اين كشور در واشنگتن، رئيس‌جمهور آمريكا اطلاعات فوق‌محرمانه‌اي را كه نهادهاي امنيتي در اختيارش گذاشته بودند براي طرف روسي فاش كرده است. اين گزارش، مسئولان كاخ سفيد را چنان دستپاچه كرد كه تمام روز مشغول صدور بيانيه و تكذيبيه بودند.

واشنگتن‌پست به نقل از «مسئولان كنوني و پيشين كاخ سفيد» كه از جزئيات جلسه خبر داشته‌اند نوشته كه دونالد ترامپ در نشست با سرگئي لاوروف و سرگئي كيسلياك، اطلاعاتي را در مورد تلاش داعش براي انجام عمليات تروريستي با استفاده از لپ‌تاپ در پروازهاي بين‌المللي در اختيار مهمانانش قرار داده است.

حساسيت اطلاعات فاش شده به قدري است كه مسئولان كاخ سفيد به بيانيه‌هاي متعددي كه در آنها گزارش واشنگتن‌پست «دروغ» خوانده شده، بسنده نكردند و از مك‌مستر، مشاور جديد امنيت ملي ترامپ خواستند براي نخستين بار به ميان خبرنگاران برود و در ‌اين‌باره توضيح دهد. مك‌مستر كه خود در جلسه حضور داشته گفت:‌

«دو طرف در مورد موضوعات مختلف ازجمله تهديدهاي تروريستي مشترك گفت‌وگو كردند اما در هيچ بخشي از اين نشست در مورد منابع اطلاعاتي سخني به ميان نيامد؛ همچنين هيچ حرفي در مورد عمليات‌هاي نظامي آمريكا كه مخفيانه دنبال مي‌شوند زده نشد.» مك‌مستر هم مثل ديگران، گزارش واشنگتن‌پست را «دروغ» خواند و ترجيح داد بدون پاسخ به سؤال‌هاي خبرنگاران، جمع آنها را ترك كند.

شبكه تلويزيوني سي‌ان‌ان اما در واكنش به سخنان مك‌مستر، خبر داد كه ۲نفر از مسئولان پيشين كاخ سفيد به اين شبكه گفته‌اند كه گزارش واشنگتن‌پست درست است و ترامپ در نشست با روس‌ها، اطلاعات فوق محرمانه را فاش كرده است. واشنگتن‌پست نوشته است كه ترامپ با غرور خاصي خطاب به لاوروف و كيسلياك گفته است: «من اطلاعات خيلي مهمي دريافت مي‌كنم؛ من آدم‌هايي دارم كه هر روز اطلاعات خيلي مهمي در اختيارم مي‌گذارند.» به نوشته واشنگتن‌پست، رئيس‌جمهور آمريكا سپس به‌عنوان نمونه به جزئياتي از اطلاعات محرمانه‌اي كه اخيرا در مورد داعش در اختيارش گذاشته بودند، اشاره كرده است.

به نوشته واشنگتن‌پست، اطلاعات فاش شده از سوي ترامپ از طريق منابع اطلاعاتي خارج از آمريكا در اختيار نهادهاي اطلاعاتي آمريكايي قرار گرفته بود. حساسيت اين اطلاعات به قدري بوده كه باعث شده نهادهاي آمريكايي حتي از به اشتراك گذاشتن آن‌ با كشورهاي متحد آمريكا هم خودداري كنند. در دولت هم تنها افرادي خاص به اين اطلاعات دسترسي داشته‌اند.

كارشناسان امنيتي به واشنگتن‌پست گفته‌اند كه روس‌ها اكنون با در اختيار داشتن جزئيات، ممكن است بتوانند منبع اطلاعاتي‌ را كه هم‌اكنون در سوريه فعال است و در لايه‌هاي داخلي گروه داعش نفوذ كرده، شناسايي كنند؛ موضوعي كه ادامه همكاري اطلاعاتي آمريكا را با اين منبع به كلي به خطر خواهد انداخت.

دونالد ترامپ خود ديروز در پستي توييتري از اقدامش به اين صورت دفاع كرد: «به‌عنوان رئيس‌جمهور، من اين حق را داشتم كه اطلاعات در زمينه تروريسم و امنيت پرواز را با طرف روسي در ميان بگذارم؛ مسائل بشردوستانه حكم مي‌كرد. ضمن اينكه من مي‌خواهم روسيه تلاش‌هايش را براي مبارزه با تروريسم افزيش دهد.»

  • لپ‌تاپ؛ ابزار عمليات تروريستي

اما ماجراي تلاش داعش براي دست‌زدن به عمليات تروريستي با استفاده از لپ‌تاپ پيش از اين در يكي از گزارش‌هاي شبكه سي‌ان‌ان مطرح شده بود. اين شبكه تلويزيوني حدود ۲‌ماه پيش به نقل از مقام‌هاي اطلاعاتي آمريكا اعلام كرد نهادهاي امنيتي اين كشور به اطلاعاتي دست پيدا كرده‌اند كه نشان مي‌دهد داعش به‌دنبال يافتن راهكاري براي جاسازي مواد منفجره در لپ‌تاپ و ديگر وسايل الكترونيكي است، به‌گونه‌اي كه كشف آن براي دستگاه‌هاي بازرسي فرودگاهي امكان‌پذير نباشد.

در آن زمان، آمريكا ورود لوازم الكترونيكي بزرگ‌تر از موبايل را همراه با مسافر به هواپيما از ۸كشور خاورميانه منع كرد. انگليس هم اين محدوديت را بلافاصله اعمال كرد. گفته مي‌شود به‌زودي آمريكا اين محدوديت را براي پروازها از مبدأ كشورهاي اروپايي هم اعمال خواهد كرد.

  • واكنش سناتورها

باب كوركر، سناتور جمهوريخواه و رئيس كميته روابط خارجي سناي آمريكا، ديروز ضمن ابراز تعجب از درز اطلاعات فوق محرمانه در جلسه ترامپ با روس‌ها گفت: «حتي ما هم از اين اطلاعات خبر نداشتيم.» كوركر به وضعيت بحراني دولت دونالد ترامپ هم اشاره كرد و گفت: «كاخ سفيد بايد زودتر كاري كند؛ بايد زودتر اوضاع آشفته كنوني را تحت كنترل در آورد. كاملا مشخص است كه آنها در سراشيبي افتاده‌اند. اين آشفته‌بازاري كه به راه افتاده به‌خاطر ضعف مديريت است. وضعيت خيلي آزاردهنده شده است.» مارك وارنر، سناتور از حزب دمكرات هم در پستي توييتري نوشت: « اقدام ترامپ سيلي محكمي به‌صورت نهادهاي اطلاعاتي آمريكا بود.»

  • آمريكايي‌ها نگران ارتباط دولت با روسيه

نظرسنجي هفته گذشته دانشگاه كوينيپياك نشان مي‌دهد از هر ۱۰آمريكايي، ۷نفر در مورد ارتباط ميان دونالد ترامپ با روسيه نگران هستند. طبق اين نظرسنجي، حتي ۴۰درصد از هواداران حزب جمهوريخواه هم اعلام كرده‌اند «قدري نگران» اين ارتباط هستند.

 

جدول

 

به تحلیل رخ:

به نظر می رسد کاخ سفید از بحران روسیه و ترامپ راه رهایی ندارد و هر روز شاهد یک رویداد جدید در این رابطه است ،اما اینکه این اتفاقات تا کجا قرار است ادامه پیدا کند برای همگان یک سوال بزرگ است .و اینکه چرا با وجود شایعات رایج ،ترامپ برای از بین بردن سوء ظن ها هیچ تلاشی نمیکند و محتاط تر عمل نمیکند؟آیا هدف خود ترامپ علنی شدن رابطه اش با روسیه است؟یا این ها فقط اتفاقاتی است ناشی از تلاش افشاگران؟

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *