واکنش تهران به گزارش آمریکا درارتباط با قاچاق انسان

پایگاه تحلیلی-خبری رخ:

وزارت خارجه آمریکا در ادمه رویکرد خصمانه علیه ایران و با اتهامات بی اساس خود ،در گزارشی تهران را در فهرست کشورهای «سطح سوم» از حیث قاچاق انسان قرار داد. در واکنش به این ادعا سخنگوی وزارت خارجه ایران ، آمریکا را فاقد صلاحیت و مشروعیت لازم برای ارائه چنین ادعایی دانست.

به گزارش دیپلماسی ایرانی: در گزارش وزارت خارجه آمریکا کشورها بر اساس تلاش در راستای رفع مشکل قاچاق انسان در چهار سطح رده بندی شده اند: سطح اول، کشورهایی که وجود مشکل قاچاق انسان را پذیرفته اند و در حال تلاش برای رفع آن هستند. آخرین سطح (موارد ویژه) در سوی دیگر این طیف کشورهایی را تشکیل می دهند که از حیث دچار بودن به این معضل، وضعیت خاصی دارند. لیبی، سومالی و یمن در این فهرست قرار دارند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین تصریح کرده که ایران با برخی دولت ها برای افزایش همکاری ها جهت رفع مشکل قاچاق انسان، توافقاتی به انجام رسانده است.

واشنگتن در این گزارش مدعی شده ایران علی رغم آنکه تلاش محسوسی برای رفع این معضل انجام نداده گام هایی مانند راه اندازی مراکزی برای کمک به قربانیان قاچاق انسان را هم راه اندازی کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امورخارجه، «بهرام قاسمی» در واکنش به اتهامات مطرح شده در گزارش قاچاق انسان از سوی وزارت امور خارجه آمریکا علیه ایران، اقدام آمریکا در تهیه و انتشار این گزارش و طرح اتهامات بی پایه و اساس علیه جمهوری اسلامی ایران را به شدت محکوم و دولت ایالات آمریکا را فاقد صلاحیت و مشروعیت لازم و اولیه برای ارائه چنین گزارشاتی در مورد سایر کشورها دانست.
قاسمی گفت: سرمنشاء قاچاق انسان را باید در سیاست های یک جانبه گرایانه، مداخله جویانه و تجاوزگرانه، اشغالگری، جنگ های فرسایشی، تروریسم و پاکسازی نژادی دانست که نیروهای نظامی و امنیتی آمریکا و برخی از متحدین این کشور در اکثر آنها دخالت دارند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این واقعیت که اینگونه گزارش ها، یک سویه، مغرضانه و مبتنی بر استانداردهای دوگانه و سیاسی، صرفا به منظور خدشه دار کردن وجهه جمهوری اسلامی ایران تهیه و تنظیم شده است، افزود: اتهامات بی اساس وزارت امور خارجه آمریکا درباره ایران درحالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی ایران، تحت لوای اصول و آموزه های اسلامی، از یکی از مترقی ترین قوانین اساسی و موضوعه در زمینه حمایت از شان و کرامت انسان برخوردار است و مجلس شورای اسلامی نیز با تصویب قانون «مبارزه با قاچاق انسان»، برای تمامی اشکال و صور این پدیده، مجازت هایی را پیش بینی و به تصویب رسانده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان افزود: بی تردید جامعه جهانی انتظار دارد عاملین و مسببین اینگونه سیاست ها و اقدامات ضدانسانی که موجب بروز و تشدید پدیده «قاچاق انسان» در جهان شده است، شناسایی و با آنها برخورد مناسب صورت گیرد و در این ارتباط، مسئولیت دولت آمریکا امری بدیهی است و آن دولت نباید و نمی تواند با فرافکنی در این امر مهم و متهم کردن سایر کشورها به اتهامات نادرست و بی اساس، از خود سلب مسئولیت کند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *