نوروز پرسفر و کم سانحه حاصل اجرای طرح نوروزی ۹۶ در آذربایجان غربی

به گزارش تابناك آذربايجان غربي:تعطیلات نوروز یکی از مهمترین بازه های زمانی سفر برای میلیونها ایرانی است و خانواده ها با استفاده از تعطیلات حدود ۲ هفته ای مدارس و دانشگاه ها در این ایام، ترجیح می دهند تا بار سفر ببندند.

تازه کردن دیدار با خویشاوندان، بازدید از جاذبه های گردشگری و سپری کردن روزهای شاد و بی دغدغه از جمله اهداف سفرهای نوروزی است ولی برخی از آنها به علت های مختلف از جمله کم احتیاطی در رانندگی و بی توجهی به هشدارهای ایمنی، نمی توانند از سفر خود لذت ببرند و گاهی نیز دچار مصیبت می شوند.

نوروز امسال در آذربایجان غربی با بسیج همه امکانات، نوروزی خوب و توام با شادمانی بود و به جز خانواده ۱۶ جان باخته حوادث جاده ای در این استان، خبرهای خوبی از سفرهای نوروزی به گوش می رسید.

پلیس، اورژانس، راهداری، میراث فرهنگی و گردشگری و دیگر نهادهای مسئول با همراهی هم امسال را بسیار خوب شروع کردند که تداوم فعالیت های این نهادها و همراهی مردم با آنها در طول سال می تواند نویدبخش سالی کم حادثه و پربار برای مردم باشد زیرا این امر در سفرهای نوروزی به خوبی نمود داشت.

 

** کاهش هفت درصدی تصادفات و ۳۳ درصدی سوانح رانندگی فوتی در آذربایجان غربی

فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی گفت: در نوروز امسال همه آمارها از کاهش شاخصه های تصادفات رانندگی در استان حکایت داشت و در نوروز امسال نسبت به نوروز سال گذشته شاهد کاهش ۳۳ درصدی تصادفات فوتی و ۲۷ درصدی جان باختگان سوانح رانندگی، ۶ درصدی تصادفات جرحی و ۱۴ درصدی مصدومان حوادث رانندگی بودیم.

سرهنگ عباس فرمانی افزود: در مدت ۲۰ روزه اجرای طرح نوروزی امسال ۱۶ نفر در ۱۲ سانحه رانندگی جاده ای جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۲ نفر جانباخته در ۱۸ حادثه رانندگی بود.

وی اظهار کرد: همچنین در مدت اجرای طرح نوروزی امسال ۲۲۱ تصادف جرحی روی داد و بر اساس آن ۴۲۷ نفر مجروح شدند در حالی که در نوروز سال گذشته ۴۹۴ نفر در ۲۳۴ تصادف جرحی، مصدوم شده بودند.

فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی از وقوع ۳۲۸ تصادف فوتی، جرحی و خسارتی در مدت اجرای طرح نوروزی امسال در استان خبر داد و گفت: این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۳ تصادف بود.

سرهنگ فرمانی با قدردانی از تلاش کارکنان پلیس راه و همراهی رانندگان و مسافران نوروزی برای کاهش تصادفات و تلفات سوانح رانندگی در این مدت افزود: امیدواریم این روند تا پایان سال نیز ادامه یابد و شاهد کاهش بیش از پیش جان باختگان حوادث رانندگی در استان باشیم.

 

** تردد حدود پنج میلیون موردی در ایام نوروز در جاده های آذربایجان غربی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی نیز گفت: نزدیک به پنج میلیون تردد در نوروز امسال در جاده های استان ثبت شد که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

عبدالحسین علی اکبری افزود: این تردد ها با استفاده از ۴۰ دستگاه دوربین نظارت تصویری و ۶۶ دستگاه ترددشمار ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز بیشترین تخلفات ترددهای نوروزی را در آذربایجان غربی به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: همچون سال های گذشته محور ارومیه – سلماس پرترددترین جاده استان در نوروز سال جاری بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی از فعالیت سه هزار و ۵۰۰ دستگاه وسیله نقلیه عمومی در ایام نوروز در استان خبر داد و اظهار کرد: در این مدت ۳۰۰ هزار مسافر توسط ناوگان عمومی جابجا شدند.

علی اکبری گفت: در ایام نوروز امسال همچنین ۲۵۷ هزار مسافر از پایانه های مرزی پنجگانه آذربایجان غربی تردد کردند که سهم بیشتر آن را مسافران ورودی تشکیل می دهند.

 

** بستری شدن ۵۵۱ مصدوم سوانح رانندگی نوروزی در آذربایجان غربی

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی نیز در خصوص اقدامات این مرکز در نوروز امسال گفت: ۶۳۲ نفر از ابتدای اجرای طرح نوروزی در سوانح رانندگی جاده ای و شهری استان مصدوم و توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند که از این تعداد، پزشکان ۵۵۱ نفر را بستری کردند.

باقر بهرامی با اشاره به مداوای سرپایی ۸۱ نفر دیگر در این مدت، افزود: از کل مصدومان سوانح رانندگی ۳۱۴ نفر مربوط به تصادف های شهری و ۳۱۸ نفر مربوط به تصادف های جاده ای بوده اند.

وی ادامه داد: در مدت اجرای طرح نوروزی امسال سه هزار و ۲ ماموریت توسط کارکنان اورژانس در آذربایجان غربی انجام شد که از این تعداد ۵۱۵ ماموریت به تصادف های شهری و جاده ای اختصاص داشت و از این تعداد ۲۷۴ ماموریت شهری و ۲۴۱ ماموریت جاده ای بود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت: تعداد ماموریت های تصادفی جاده ای در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد بیشتر ولی تعداد ماموریت های تصادفی شهری در این مدت ۱۱ درصد کمتر شده است.

بهرامی با قدردانی از همراهی رسانه ها در ایام نوروز اظهار کرد: امیدواریم با همراهی رانندگان، سرنشینان خودرو و پرهیز از عجله و شتاب در سفر شاهد کاهش روزافزون تعداد ماموریت ها، مصدومان و بستری شدگان حوادث رانندگی در استان باشیم.

 

** مراجعه ۲۸۴ هزار مسافر به پست‌های سلامت هلال احمر آذربایجان غربی

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان غربی نیز در خصوص اقدامات این جمعیت در نوروز ۹۶ به خبرنگار ایرنا گفت: پس از گذشت ۱۹ روز از آغاز طرح‌های نوروزی جمعیت هلال‌احمر، ۲۸۴ هزار و ۴۰ مسافر از پست‌های ثابت و سیار راهنمایی مسافران نوروزی خدمات دریافت کردند.

حسن محمودی اصل زاده با اشاره به اینکه ۲۶۳ هزار و ۵۰۶ نفر به پست های ثابت و ۲۰۵ هزار و ۳۴ نفر به پست های سیار مراجعه کرده اند، ادامه داد: در این مدت ۱۶ هزار و ۹۵ نفر به خیمه گاه های نماز استان مراجعه کرده اند.

وی اضافه کرد: ۱۹ هزار و ۵۶۰ نفر از خدمات ایستگاه‌های سلامت و ۱۹ هزار و ۷۳ کودک از خدمات فضاهای دوستدار کودک در سراسر استان بهره‌مند شده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان غربی بیان کرد: عرضه ۱۱۴ هزار و ۹۵۵ مورد نقشه راهنمای گردشگری، ۱۰۳ هزار و ۵۲۳ عدد بروشور آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی و نیز ۵۸ هزار و ۷۹۵ مورد سایر محصولات فرهنگی به مسافران از جمله خدمات ارائه‌ شده به مسافران نوروزی در پست‌های راهنمای نوروزی سراسر استان است.

محمودی ادامه داد: در این مدت ۲۷۷ هزار و ۲۷۳ قلم جنس از جمله نقشه گردشگری، بروشور و سایر محصولات در ببین مسافران پخش شده است.

وی افزود: در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی ۲۰ پست ایمنی و سلامت ۱۲ ساعته، سه پست ایمنی و سلامت ۲۴ ساعته، ۱۹خیمه نماز، ۱۹ ایستگاه سلامت و ۱۸ فضای دوستدار کودک در آذربایجان غربی برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی راه اندازی شده بود.

وی گفت: امدادرسانی به حدود ۳ هزار حادثه‌دیده در بیش از ۱۱۰ مورد حادثه از جمله حوادث جاده‌ای در طول ۱۹ روز گذشته از جمله اقدامات جمعیت هلال‌احمر در پوشش امداد و نجات حوادث جاده‌ای در محورهای مواصلاتی سطح استان است.

به گزارش ایرنا، مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با گذشت چند روز از پایان طرح نوروزی، آمار کاملی از وضعیت گردشگری آذربایجان غربی ارائه نکرده اند و آمار دقیقی از وضعیت مسافران وارد شده به استان، استفاده از اماکن اقامتی و بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری در دست نیست.

این در حالی است که مسئولیت اصلی ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی به عهده این اداره کل است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *